wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Aktualności » Rotory rehabilitacyjne ( medyczne )

Rotory rehabilitacyjne ( medyczne )

Data dodania: 07-12-2017


Sprzęt rehabilitacyjny to sprzęt niezbędny do przeprowadzania ćwiczeń rehabilitacyjnych przy czynnym udziale pacjenta. Takie ćwiczenia mogą być wykonywane w warunkach szpitalnych, przychodniach rehabilitacyjnych czy nawet w domu. Warunkiem koniecznym skuteczności i powodzenia rehabilitacji jest aktywny udział samego pacjenta. Do takich ćwiczeń zostały stworzone - rotory rehabilitacyjne ( medyczne). Są to urządzenia służące do leczenia ruchem ( kinezyterapia) kończyn górnych i dolnych. Ich budowa i sposób działania jest bardzo prosty. Działają na zasadzie  mechanizmu korbowego z roweru, umiejscowionego w specjalnym stojaku lub module konstrukcji. Pacjent wykonuje ruchy rotacyjne i zawsze siedzi naprzeciwko samego urządzenia. Dodatkowo stosuje się w nich mechanizmy oporowe w celu dopasowania warunków rehabilitacji do potrzeb indywidualnych pacjenta. Mechanizm korbowy, niezależnie od konstrukcji rotora, zawsze jest umiejscowiony w wygodnym miejscu a sam rotor posiada stabilną i bezpieczną konstrukcję. Są wykonane ze stali i pokryte lakierem  - metodą proszkową.  Pacjent wykonuje ruchy rotacyjne

Ze względu na sposób działania rozróżniamy rotory:
  • mechaniczne
  • elektryczne

Rotory mechaniczne ( aktywne) – gdzie mechanizm korbowy jest wprawiany w ruch za pomocą siły kończyn pacjenta. Wykonuje się na nim ćwiczenia czynne z oporem czynne-wolne, samo-wspomagane. Konstrukcja rotora umożliwia ćwiczenie na nim zarówno kończyn dolnych jak i górnych.

Rotory mechaniczne mogą być o konstrukcji:
  • wolno-stojącej ( posiadają specjalne antypoślizgowe nakładki, niektóre modele są składane i posiadają liczniki elektroniczne)
  • podwieszanej ( stosowane w kabinach UGUL)
  • zespolonej ( połączone, rehabilitacja równoczesna kończyn dolnych i górnych)
 
Rotor do ćwiczeń stawu barkowegoRotor rehabilitacyjny składanyRotor zespolonyRotor rehabilitacyjny czarny


Rotory elektryczne ( pasywne) – mechanizm korbowy jest wprawiany w ruch tylko za pomocą silnika elektrycznego. Pacjent może na nim przeprowadzać tylko rehabilitację bierną. Ręce lub stopy są mocowane do mechanizmu korbowego za pomocą specjalnych przyrządów: rękawic, spinaczy, sandałów, itp.  Rotory te posiadają  sterowanie elektroniczne w postaci specjalnych pilotów co zwiększa ich komfort użytkowania. Ze względu na masę i rozmiary są łatwe w przenoszeniu i mogą być stosowane w dowolnym miejscu.
 

Rotor elektryczny

Wszystkie rotory służą tylko jednemu – aby przywrócić nam naszą sprawność i koordynację ruchową. Stosuje się je po udarach, zawałach, problemach neurologicznych, ortopedycznych czy reumatycznych. Są świetnymi przyrządami do ćwiczeń rekreacyjnych. Mają szerokie zastosowanie i są używane w szpitalach, przychodniach rehabilitacyjnych, domach opieki i w warunkach domowych. Należy pamiętać że o rodzaju ćwiczeń i ich intensywności decyduje zawsze fizjoterapeuta.
 
Powyższe opracowanie jest własnością firmy SaleNET - kopiowanie bez pozwolenia zabronione. Zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych(D.U. 1994/24/83) za naruszenie praw własności poprzez kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie przedstawionych wyżej treści bez zgody właściciela grozi grzywna oraz kara pozbawienia wolności od 6 m-cy do lat 5 (art. 115.1).

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Aktualności
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu