wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Aktualności » Kinezyterapia

Kinezyterapia

Data dodania: 08-02-2018


Kinezyterapia – jest częścią fizjoterapii, polegającej na leczeniu za pomocą ruchu . Ćwiczenia ruchowe są narzędziem eliminującym niesprawność ruchową pacjenta i mają pozytywne oddziaływanie na cały organizm. Można ją porównać do starohinduskiej jogi która obejmuje nie tylko rozmaite ćwiczenia umysłu ale również i ciała. Cel jaki przyświecał twórcom jogi jest równorzędny z założeniami kinezyterapii , a mianowicie w zdrowym ciele zdrowy duch.

Kinezyterapię dzielimy na miejscową i ogólną

Kinezyterapia miejscowa - obejmuje narząd który uległ schorzeniu

Zakres ćwiczeń dobiera fizjoterapeuta i pod jego bacznym okiem pacjent powinien wykonywać rehabilitację. Oczywiście są sytuacje kiedy to pacjent może samodzielnie wykonywać ćwiczenia bez nadzoru rehabilitanta. Zależy to od rodzaju schorzenia lub stopnia upośledzenia ruchowego.

Duże bogactwo elementów osprzętu do rehabilitacji, proponują producenci którzy prześcigają się w pomysłach żeby sprostać wymogom nowoczesnej kinezyterapii. Należą do nich różnego typu podwieszki, linki, ciężarki, kamaszki, pasy, itp. Najczęściej stosowane w kabinach typu

Do ćwiczeń z kinezyterapii miejscowej zaliczamy:
  • ćwiczenia bierne – ruch wykonywany jest przez rehabilitanta bez udziału pacjenta
  • ćwiczenia czynno-bierne – ruch wykonywany jest przez rehabilitanta z czynnym rozluźnianiem mięśni przez pacjenta
  • ćwiczenia samow-spomagane – ruch  wykonywany jest zdrową kończyną w celu wspomagania chorej części kończyny
  • ćwiczenia  czynne w odciążeniu – ruch wykonywany jest przez pacjenta przy jednoczesnym odciążeniu ćwiczonego odcinka kończyny, np.: stosowane w kabinach UGUL
  • ćwiczenia czynne-wolne – ruch wykonuje pacjent bez udziału fizjoterapeuty, pokonując działanie siły grawitacyjnej, za pomocą siły własnych mięśni
  • ćwiczenia czynno-oporowe – ruch wykonuje tylko pacjent dodatkowo pokonując działanie siły zewnętrznej czyli oporu

Kinezyterapia ogólna – skupia się na zdrowych częściach ciała ludzkiego w celu poprawy ich kondycji ruchowej. Zaliczamy do niej gimnastykę, ćwiczenia w wodzie, sporty dla inwalidów, itp.
Wykorzystywana jest w:
  • schorzeniach i dysfunkcjach narządu ruchu
  • zespołach bólowych kręgosłupa
  • po udarach mózgu
  • po zawale serca
  • w niektórych chorobach układu oddechowego
  • w chorobach reumatoidalnych
  • przed porodem
Dodatkowo można przy jej pomocy leczyć różne wady postawy.
W obecnych czasach dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii ( bogaty wybór podwieszek do UGULa) i inwencji terapeutów ćwiczenia z kinezyterapii stanowią ważną część fizjoterapii. Należy pamiętać że o programie rehabilitacji decyduje fizjoterapeuta i dobiera go indywidualnie według potrzeb pacjenta.

 
Powyższe opracowanie jest własnością firmy SaleNET - kopiowanie bez pozwolenia zabronione.  Zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych(D.U. 1994/24/83) za naruszenie praw własności poprzez kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie przedstawionych wyżej treści bez zgody właściciela grozi grzywna oraz kara pozbawienia wolności od 6 m-cy do lat 5 (art. 115.1).

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Aktualności
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu